Մենք սկսում ենք նոր շարք, որտեղ խոսելու ենք աշխարհի տարբեր երկրներում գործող ակումբների մասին:
«Վերնատուն» գրական միավորմանը անդամակցում էին այդ շրջանի ամենահայտնի ստեղծագործողները, ովքեր վայելում էին մեծ սեր ու հարգանք: Նրանցից էին Ղազարոս Աղայանը, Ավետիք Իսահակյանը, Լևոն Շանթը, Կոմիտասը և այլք։
Ակումբակիցները հավաքվում էին Թումանյանի բնակարանի վերջին՝ չորրորդ հարկում, այստեղից էլ առաջացել էր միավորման անվանումը՝ «Վերնատուն», իսկ ակումբի անդամներին անվանում էին «վերնականներ»։
Վերնատան մշտական անդամները շաբաթը մեկ-երկու անգամ հավաքվում էին Հովհաննես Թումանյանի տանը՝ միասին շփվելու, տարբեր հիմնահարցեր քննարկելու և լուծումներ գտնելու համար: Այս հանդիպումների ընթացքում նաև գրողները ընթերցում ու քննարկում էին համաշխարհային գրականության դասական և նոր հեղինակների գործերը, ինչպես նաև իրենց գործերն էին ներկայացնում ընդհանուր քննադատման։
Ակումբը նաև ուներ կարգախոս․ «Վե՛ր, միշտ վեր»։
Կարևոր է նշել, որ գրական ասպարեզից զատ նրանք հասարակական գործունեություն էին ծավալում՝ ի շահ պետությանը և ժողովրդի:
«Վերնատունը» յուրահատուկ դպրոց է եղել նաև թիֆլիսահայ գրասեր հասարակայնության համար։
Ակումբները, անկախ ուղղությունից, լուծում են բազմաթիվ կարևոր հարցեր, որոնց մենք դեռ կանդրադառնանք հաջորդ հրապարակումներում:

Мы начинаем новую рубрику, где расскажем о клубах, действующих в разных странах мира.
В литературное объединение «Вернатун» вошли самые известные авторы этого края, пользовавшиеся большой любовью и уважением. Среди них были Газарос Агаян, Аветик Исаакян, Левон Шант, Комитас и другие.
Члены клуба собирались на четвертом этаже квартиры Туманяна, отсюда и название ассоциации «Вернатун» (Веранда).
Постоянные члены «Вернатун» встречались один или два раза в неделю в доме Ованеса Туманяна, чтобы вместе пообщаться, обсудить различные вопросы и найти решения. В ходе этих встреч писатели также читали и обсуждали произведения классиков и новых авторов мировой литературы, а также представляли свои произведения для всеобщей критики.
У клуба также был слоган: "Вверх, всегда вверх!"
Важно отметить, что помимо литературного поприща они вели общественную деятельность на благо государства и народа.
«Вернатун» был и уникальной школой для любящей армянскую литературу тифлисской публики.
Клубы, вне зависимости от направления, решают множество важных вопросов, которые мы продолжим освещать в следующих постах.